Atrakcje w okolicy

Jabłonka w której znajduje się Skansen Sudołówka to urokliwa miejscowość. W najbliższej okolicy znajdziecie szereg atrakcji, które nie pozwolą się nudzić. Dogodna lokalizacja sprawia, że bardzo łatwo także wybrać się na jednodniową wycieczkę w Tatry czy na Babią Górę.

ZUBEREC – BRESTOVA – malowniczy skansen na Słowacji!

Około 45 km. od Jabłonki w Dolinie Rohackiej znajduje się uroczy, choć nieduży Skansen Wsi Orawskiej. Jego malowniczość podkreślają szczyty Palenicy, Siwego Wierchu i Brestovej. Przez jego środek przepływa potok Zimna Woda. Wzdłuż niego postawiono wieś – zespół charakterystycznych budowli z poszczególnych rejonów Orawy. Mamy tutaj różne obiekty: dom leśnika, budynki mieszkalne i gospodarcze, obiekty sakralne – zwłaszcza kościółek z XV wieku, obiekty rzemieślnicze, młyn, tartak, folusz. W niektórych budynkach znajdują się sklepiki z wytworami ludowymi i pamiątkami. W skansenie organizowane są wystawy, a także festiwale folklorystyczne w pobliskim amfiteatrze. Informacje: www.muzeum.zuberec.sk

CIEKAWOSTKI:

  • Torfowiska orawskie – w tzw. borach w Kotlinie Orawsko-Nowotarskiej utworzyły się torfowiska wysokie. Były one przez miejscową ludność eksploatowane jako źródło torfu służącego przede wszystkim do opału. Obecnie legalnie wydobywa się torf tylko na Puściźnie Wielkiej. Torfowiska stanowią ostoję wielu rzadkich roślin, jak np. rosiczka długolistna czy zwierząt, jak derkacz i cietrzew. W Baligówce, około 5 km od Jabłonki, znajduje się ścieżka edukacyjna na torfowiska i jego obrzeżami.
  • W Jabłonce, w drodze do Studzionek, na grzbiecie z piękną panoramą Tatr i Babiej Góry, znajduje się pomnik poświęcony amerykańskim lotnikom, którzy zostali zestrzeleni nad Orawą. Dramat rozegrał się 13 września 1944 roku. Amerykańska „latająca forteca”, Boeing B-17, wracał z bombardowania Blachowni Śląskiej, gdzie znajdowały się niemieckie zakłady. Został zaatakowany przez niemieckie myśliwce i lotnicy postanowili się katapultować. Wylądowali w okolicach Jabłonki i tutejsza ludność wraz z żołnierzami Orawskiej Placówki AK „Limba” ukrywała lotników. 5 lotników się uratowało. W 70 rocznicę tego wydarzenia odsłonięto wspomniany pomnik.
  • W przysiółku Podwilka o nazwie Danielki istnieje kaplica obok figury Matki Boskiej Bolesnej, patronki Orawy. Figura należy do najstarszych na Orawie. Widnieje na niej inskrypcja 12 czerwca 1749 roku. Jej fundację przypisuje się Danielowi – założycielowi osady, który zasłużył się w walce o katolicyzm tych terenów. Co roku w 3 niedzielę września mieszkańcy Orawy pielgrzymują tutaj na mszę.
  • Osobliwością Orawy, a ściślej okolic Lipnicy Wielkiej, są źródła wody siarczkowej, w gwarze „wody jojkowej” nazywanej tak ze względu na zapach. Znane i dostępne są trzy źródła: Jacka, Pod Sosenką i Heródka. Info.: www.lipnicawielka.pl
  • Inną osobliwością Orawy jest fakt, że tutejsze rzeki, wraz z główną – Czarną Orawą, należą do zlewiska Morza Czarnego, a nie Bałtyku, jak większość polskich rzek. Płyną na południe. Takich rzek w Polsce jest bardzo niewiele.
  • Na terenie Orawy znajduje się Rezerwat Bembeńskie na gruntach wsi Podwilk. Jest to rezerwat leśny – chroni stanowiska jedliny ziołoroślowej.
  • W Podwilku znajduje się również stary cmentarz żydowski, jedyny w polskiej części Orawy. Zachowało się ok. 60 macew, mocno zaniedbanych. Napisy są w języku hebrajskim, węgierskim i niemieckim. Najstarsza inskrypcja – 1868 rok.
  • Podwilk to wieś z kilkoma cmentarzami: „dolańskim”, „makuchowskim”, „ziemiańskim”, cholerycznym, żydowskim oraz posiada kościelne krypty – www.polskaorawa.pl/cmentarna-wies/
  • W słowackiej miejscowości Klin, 18 km od Jabłonki znajduje się figura Chrystusa wzorowana na posągu Jezusa z Rio de Janeiro. Figura ma blisko 10 m. wysokości i znajduje się na wzgórzu, skąd oprócz tego rozciągają się wspaniałe widoki na Orawę.